برند هاي ايمپلنتي که در ايران توسط دندانپزشکان براي کاشت ايمپلنت مورد استفاده قرار مي‌گيرند


در کشورمان ايران متاسفانه در سال‌هاي اخير به دليل تحريم‌هاي زياد و البته افزايش شديد قيمت دلار، خبري از برندهاي معتبر دنيا نيست. البته هنوز هم کلينيک‌هاي معتبر کشور از ذخاير ايمپلنت‌هاي خاص خود استفاده مي‌کنند. ما در ادامه به‌طورکلي برخي از رايج‌ترين برندهاي معتبر مورد استفاده در ايران را نام‌ برده‌ايم.


ايمپلنت دندان


برند سوئيسي اشترومن Straumann


ايمپلنت دندان يا کاشت دندان چيست؟ايمپلنت پين هايي هستند (فيکسچر ناميده مي شوند) که از تيتانيوم خالص سازگار با بافتهاي بدن ساخته شده که درون استخوان فک به طريق جراحي کاشته ميشود و پروتز دندان (ثابت و متحرک) قابل اتصال به اين ايمپلنت هاست.
انواع ايمپلنت

امروز شايد بتوان گفت حدود صد نوع ايمپلنت در بازارهاي جهاني وجود دارد ولي معيار خوبي ايمپلنت، بر اساس پاسخ بافتهاي پذيرنده ايمپلنت نسبت به آن مي باشد که موفقيت کاشت دندان را تعيين مي کند. ميتوان گفت که ايمپلنتهاي معتبر داراي استخوان سازي مناسب در اطرافشان هستند و تحليل استخوان اطراف آنها کمتر است يا در حد صفر مي باشد. به اين ترتيب درصد شکست آنها بسيار کم است.

    چه ايمپلنتي را انتخاب کنيم؟ توليد کدام کشور بهتر است؟

کلا رنجي از ايمپلنتها مناسب مي باشند. عده اي از آنها برندهاي بسيار خوبي هستند. در بازار بين المللي محصولاتي با کيفيت بسيار بالا وجود دارد, ولي مشکلي که به صورت عملي در مورد اين نوع از ايمپلنت وجود دارد هزينه آنهاست. به دليل قيمت بالا و در نتيجه استفاده کمتر از آنها، اين محصولات به صورت بسيار محدود وارد ايران مي شوند و تمام سايزها و قطعات لازم هميشه موجود نيستند و گاه مدت زيادي فقط صرف انتظار براي قطعه مورد نظر مي شود. بنابراين واضح است که انتخاب  ايمپلنت به عوامل زيادي از جمله رايج بودن استفاده از آن مدل و هزينه تمام شده براي مريض بستگي دارد. قطعا قيمت و کشور توليد کننده نبايد تنها ملاک هاي انتخاب توسط بيماران عزيز باشد.

    انواع ايمپلنت چه تفاوت هايي با هم دارند؟

انواع ايمپلنت و تنوع بالاي آنها و تاثير بزرگ آنها برروي قيمت کاشت دندان يکي از عوامل سردرگم کردن مراجعين شده است. علاوه بر انتخاب نوع ايمپلنت توسط بيمار بر اساس کشور سازنده و قيمت، هنگام انتخاب فاکتور هاي زير در نظر گرفته مي شود:

    قيمت
    پشتيباني و کيفيت شرکت سازنده و خدمات پس از فروش
    ميزان استخوان در دسترس
    ميزان استحکام استخوان و زمان گذاشتن ايمپلنت.
    اگر استخوان کافي براي گذاشتن ايمپلنت در دسترس نباشد مي توان در شرايط خاص مقداري استخوان برگرفته از نقاط ديگر پيوند زد.

بنابراين فاکتورهايي بيش از انتخاب بيمار در اين موضوع دخيل است.
قيمت ايمپلنت و هزينه کاشت دندان چقدر است؟

در مطب دکتر غزال آرش راد، جراحي ايمپلنتها توسط متخصص جراحي فک و صورت و پروتز توسط متخصص پروتز انجام مي شود. در صورتيکه نياز به جراحي هاي بازسازي مانند سينوس ليفت باشد هزينه جداگانه دارد. قيمت کاشت دندان به بنابر هزينه هاي زير محاسبه مي شود:

    نوع ايمپلنت
    هزينه پزشک معالج و هزينه لابراتوار
     در صورتيکه نياز به جراحي هاي بازسازي باشد به هزينه اين جراحي ها به قيمت کاشت دندان اضافه خواهد کرد.

در هر درمان در شرايط معمول حداقل نياز به پنج قطعه ايمپلنت مي باشد:

    دو عدد از اين قطعات براي هميشه در دهان بيمار باقي خواهد ماند.
    سه عدد از قطعات جهت فرم دادن لثه و مراحل قالب گيري استفاده مي شود.

قطعات ايمپلنت با توجه به برند و کارخانه سازنده قيمت متفاوتي دارد. علاوه بر قيمت قطعات، هزينه دندانپزشک متخصص و هزينه لابراتوار سازنده نيز به هزينه ها اضافه مي شود. (جراحي و کاشت ايمپلنت توسط متخصص جراحي و پروتز يا روکش آن توسط متخصص پروتز انجام مي شود.) استخوان فرد همواره بستر کاملا مناسب براي کاشت نمي باشد و ممکن است نياز به جراحي هاي بازسازي داشته باشد از جمله سينوس ليفت و پودر استخوان و ….

    هزينه و قيمت کاشت دندان  چگونه مشخص مي شود؟

براي هر بيمار در شرايط معمول ( بدون در نظر گرفتن نياز به قطعات بيشتر در موارد پيچيده تر) پنج قطعه ايمپلنت لازم است. دو عدد از اين قطعه ها در دهان بيمار براي هميشه قرار ميگيرند(فيکسچر و اباتمنت). قطعات ديگر براي فرم دادن لثه و قالبگيري مي باشند. در نتيجه فاکتور هاي مهم در تايين قيمت کاشت دندان به تفکيک شامل:

    قيمت ايمپلنت دندان
    هزينه جراح و متخصص پروتز
    هزينه لابراتوار پروتز
    هزينه قطعات مصرفي مي باشد.

در هر نوع ,قيمت قطعات ايمپلنت منحصر به خود آن سيستم و کارخانه سازنده مي باشد.

 
کاشت دندان بهتر است يا بريج؟

آيا بهتر است فضاي بي دنداني با کاشت ايمپلنت دندان جايگزين شود يا اينکه با تراش دندانهاي مجاور و پايه قرار دادن آنها پر شود؟ اين سوالي است که بسياري از شما از ما ميپرسيد. قطعا ايمپلنت درمان ارجح است. با اينکه ممکن است به نظر بيايد که درمان با ايمپلنت هزينه بيشتري دارد ولي در طول زمان به طور قطع درمان ارزانتري براي فرد است، زيرا :

    دندانهاي مجاور فرد را دست نخورده نگه مي دارد و از تحليل استخوان نيز جلوگيري ميکند.
    با تراش دندانهاي مجاور کم کم آنها نيز مستعد پوسيدگي مي شوند و در طول چندين سال يک يا چند عدد از دندانهاي پايه از بين مي روند و طول ناحيه بي دنداني بلندتر مي شود و همچنين در طول زمان استخوان ناحيه بي دنداني نيز تحليل مي رود. در حاليکه با جايگزيني ناحيه بي دنداني با ايمپلنت دندانهاي مجاور آسيب نمي بينند و استخوان آن ناحيه نيز از بين نمي رود.

اطلاعات بيشتر درباره بريج دندان:  بريج دندان چيست؟(انواع ,مزايا,معايب)

 
ايمپلنت فوري يا fresh socket چيست؟

ايمپلنتي که بلافاصله بعد از کشيدن دندان در جاي آن قرار مي گيرد. البته اين عمل هميشه قابل انجام نيست و مواردي مثل:

    قطر ريشه دندان
    تعداد ريشه هاي دندان
    وجود يا عدم وجود عفونت لثه يا ريشه
    نزديکي به سينوس و يا عصب همهگي عوامل تعيين کننده در امکان يا عدم امکان ايمپلنت فوري هستند.
آيا امکان جايگزيني ايمپلنت از دست رفته وجود دارد؟

درصد موفقيت ايمپلنت حدود 98% است ولي در شرايطي که ناموفق باشد معمولا امکان جايگزيني مجدد ايمپلنت از دست رفته با يک ايمپلنت ديگر و معمولا همراه با بازسازي استخوان وجود دارد.
آيا کاشت ايمپلنت نياز به بستري شدن در بيمارستان دارد؟

خير، کاشت ايمپلنت به جز موارد اندک يک جراحي سرپايي در مطب دندانپزشکي است.
آيا امکان اتصال دندان طبيعي به ايمپلنت(بريج) وجود دارد؟

قطعا نه خير. امکان اتصال دندان طبيعي به ايمپلنت به علت تفاوتهاي ساختاري ايندو به هيچ وجه وجود ندارد. در اوايل ابداع ايمپلنتها که اين موارد انجام ميشد متوجه شدند که با اين عمل هم ايمپلنت و هم دندان به مخاطره ميافتند. به اين ترتيب که به طور مثال اگر يک فضاي بي دنداني به اندازه دو دندان داريم، قطعا بايد دو ايمپلنت کاشته شود و امکان اين وجود ندارد که يک ايمپلنت گذاشته شود و فضاي بي دنداني بي ايمپلنت و دندان توسط بريج(اتصال اين دو بهم) پر شود.


ايمپلنت هاي ساخت آمريکا


کشور آمريکا يکي از بهترين توليدکننده‌هاي ايمپلنت جهان محسوب مي‌شود. ايمپلنت‌هاي اين کشور هنوز هم در ايران مورد استفاده قرار مي‌گيرند. برخي از آن‌ها به شرح زير هستند:


ايمپلنت زيمر بيومت (Zimmer Biomet)


شرکت زيمر از سال 1927 به عنوان توليدکننده ايمپلنت دندان آمريکايي شناخته مي‌شود و محصولات آن تاکنون در بيش از 100 کشور جهان عرضه شده است. انواع مختلف ايمپلنت ساخته‌شده توسط اين شرکت، تاکنون موفقيت بسيار بالايي در کاشت داشته‌اند. البته اين روزها به دليل بالا بودن بيش از حد قيمت آن‌ها، کمتر در ايران مورد استفاده قرار مي‌گيرند.


ايمپلنت ترى اى (3I)

ايمپلنت تري آي، يکي از بهترين نوع ايمپلنت ساخته‌شده توسط شرکت آمريکايي زيمر بيومت است. اباتمنت‌هاي مختلف ساخته‌شده براي اين ايمپلنت، به راحتي با هر نوع تاج دنداني ست مي‌شوند. جنس ايمپلنت تري آي، با ساختار ميکرو به راحتي به استخوان فک جوش خورده و با بافت دهان و دندان سازگار است.


ايمپلنت بايکان (Bicon)

ايمپلنت آمريکايي بايکان تنها ايمپلنت اسکرولس و اولين ايمپلنت دندان کوتاه به شمار مي‌رود. تمامي فيکسچرها و اباتمنت‌هاي اين برند از آلياژ تيتانيوم ساخته‌ شده‌اند.


ايمپلنت اينترالاک (Intralock)

ايمپلنت اينترالاک يکي ديگر از برندهاي آمريکايي مورد استفاده در ايران است که کيفيت بسيار بالايي دارد. اين برند تکنولوژي‌هاي خاصي از قبيل سطح Ossean و تکنولوژي L-PRF و … را در دنيا به نام خود به ثبت رسانده است.


ايمپلنت بيوهوريزونز (Biohorizons)

ايمپلنت بايوهوريزونز از لحاظ زيبايي بي‌رقيب است. ابن برند نيز به دليل گراني امروزه کمتر در ايران مورد استفاده قرار مي‌گيرد. از مزاياي اين ايمپلنت مي‌توان به پايداري فوق‌العاده آن در استخوان فک و دوام و طول عمر بالاي ايمپلنت اشاره کرد.


منبع


کلينيک دندان پزشکي باران رشت


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

آخرین جستجو ها

لوله کاروگيت milyooner shoo مجله حقوقي مشخصات فني شيلنگ هيدروليک fasikhabar youmovies Michele خطبه هاي نماز جمعه خريد صندلي ماشين کودک Scott Jason